...
Славутицький ДНЗ №6
"КРУНК"
Вітаємо, Гость
Головна » 2012 » Жовтень » 27 » Чи корисно постувати дітям? Зріла людина може сидіти на воді й хлібі роками. Дитина, без шкоди для її здоров’я — можливо, місяць, але ...
9:46 PM
Чи корисно постувати дітям? Зріла людина може сидіти на воді й хлібі роками. Дитина, без шкоди для її здоров’я — можливо, місяць, але ...

   На думку медиків, піст є більш фізіологічним, ніж голодування чи роздільне харчування. Пісна їжа корисна для тих, хто має проблеми із серцем. Завдяки тимчасовій відмові від м’яса очищуються судини, нормалізується жировий обмін. Зниження кількості білків у раціоні, на які багате м’ясо, дає перепочинок ниркам. Але всі ці постулати розраховані на дорослих. А як же з молодшими? Білок для організму, який росте, — на вагу золота. Отже, чи рекомендується постувати дітям? Порушили ми це питання не просто так — розпочався передріздвяний піст. Але суть його, насамперед, не в дієтологічній складовій. Дочитайте до кінця.

       

  В західних районах Украї­ни, де я жила довгий час, дуже набожні люди. Тіль­ки приходить час посту — вони починають дотримуватися різ­них обмежень, які рекомендує церква. В тому числі і харчових. В родині готуються пісні стра­ви без грама м’яса, сала і масла. Табу — на яйця, молоко, сир, сметану. В сім’ї, яка живе на периферії і переймається про­блемами, як прожити в нелег­кий теперішній час, навряд чи вистачає часу, аби розкладати арсенал каструльок і готувати рекомендовані страви окремо для дітей. Як кажуть, їдять усі!

БЕЗ ГРАМА М’ЯСА

Більше того, дехто цілком сві­домо обмежує своїх дітлахів у споживанні скоромної їжі. Не задумуючись при цьому про фі­зіологічні аспекти дитячого ор­ганізму.

— Відварила картопельки, кулешки (традиційна в захід­них областях туга каша з ку­курудзяного борошна грубо­го помолу. — Авт.) — і дитина їсть, аж пальці облизує, — зі­зналася мені давня знайома Га­лина Ш. із прикарпатського се­лища Кути, в якої троє дітей і вже двоє онуків. — Не маю часу готувати окремо. Що зва­рила — те й ставлю на стіл для всіх. Ніхто не перебирає.

Більше того, зі слів моєї спів­розмовниці, дитина осмислено повинна звикати до обмежень, які дисциплінують, — і періо­дичних обмежень у їжі також.

Найцікавіше, що Галинині діти справді виросли здорові-здоровісінькі. Не пам’ятаю, щоб хворіли чимось, а роже­вощокі онуки бігають і в свято, і в піст — енергії хоч відбав­ляй. Ростуть, одним словом. Не без того, що їм відварять десь-колись куряче стегенце — та це швидше виняток, аніж пра­вило. Годують їх добре, але ось тільки пісним.

Чи так усе просто? А як же ріст і розвиток дитини, який без білків не відбувається? Піс­ні страви — це зло чи благо для юних?

НАВІЩО ПОСИЛЮВАТИ СТРЕС?

Лілія Гуцуляк — педіатр (до речі, з Івано-Франківської області, де піст досить популярний) розпо­віла «Освіті України»:

— Якщо вибирати між дво­ма крайнощами, жирна м’ясна їжа — набагато більший «мі­нус» для дитячого організму, ніж пісне картопляне пюре на олії. Якщо в дитини вия­вили дискінезію жовчовивід­них шляхів — всілякі жирні заправки потрібно вилучити з її раціону. Мама повинна году­вати школярика пісними стра­вами, якщо в нього з’явилися закрепи. Олія, хліб із борош­на грубого помелу (але в ро­зумній кількості) поліпшують роботу кишечника. Ви не по­вірите, але дітям, які стражда­ють від алергії чи астми, теж корисно їсти пісне. Адже при споживанні нежирної їжі очи­щується кров. А також мен­ше передумов для виникнен­ня алергії

І нарешті, зі слів лікаря, від­мова від усяких тлустих окоро­ків, сметани, сирків захмарної жирності допомагає уникну­ти зайвих кілограмів, які наво­дять сум в будь-якому віці (а ми вже писали недавно про дітей-товстунчиків!). Пісні стра­ви упереджують накопичення «шлаків» і виводять їх із крові без застосування дорогих пре­паратів.

Проте лікар застерігає: по­збавлені й грама тваринного жиру й білка страви не реко­мендують для дітей у період ви­дужування після хвороби (той самий курячий бульйончик зве­ли в ранг ледь не панацеї, якщо треба підняти на ноги хвору ди­тину), під час гострих інфекцій­них хвороб, у малих астеніків (у наш передовий вік інфор­маційних технологій і такі є в неблагополучних родинах), при анемії.

Можливо, діти периферії більш загартовані і стійкі, про­те все-таки педіатри не реко­мендують загодовувати їх піс­ним до чотирнадцяти років. Лікар вкотре підкреслює: орга­нізмові, що росте, необхідний м’ясний білок. Багато сучасних хлопчиків і дівчаток (а особли­во це стосується міських дітла­хів) і так страждає на нестачу вітамінів і мікроелементів. Піс­не харчування безпосередньо не приводить до цієї нестачі, але посилить стрес організму.

ГОРІШКИ ВИРУЧАТЬ?

Інша лікар-педіатр виявилася не такою категоричною в питанні пісних страв для дітей. На дум­ку Ольги Тенні-Струєвої, якщо в холодильнику нема м’яса — білкове наповнення організму і потребу дитини в калоріях мож­на компенсувати іншими про­дуктами. Основне, не зловжи­вати цим.

— Необхідні інгредієнти за­вжди можна замінити іншими. Наприклад, щоб поповнити за­пас калорій, треба згадати про горіхи. Формуючи раціон ди­тини, ми пам’ятаємо не тіль­ки про окремі елементи (той самий білок м’яса), а і про за­гальну калорійність. Ріст і роз­виток дитини може постражда­ти не лише від нестачі білка, а й від недостатньої кількості ка­лорій, незбалансованості хар­чування. Я вважаю, що коли сім’я поститься, в цей пері­од можна харчуватися смачно (це теж важливо для наймен­ших) і повноцінно без шкоди для здоров’я. Тим більше, що піст не триває цілий рік. Отже, особливих проблем для дітей я не бачу.

КОРИСНИЙ АПОГЕЙ

Продовжуючи роздуми ліка­рів про користь пісної їжі, за­біжимо трохи наперед. Апогей різдвяного посту — Святвечір із пісною вечерею. Страви, які подаються в цей час, дуже ко­рисні для дітей.

Різдвяний стіл не можна уя­вити без куті, яку на Святве­чір їдять усі православні хрис­тияни. Пшениця — основа куті, багата на вітаміни, білки, вуг­леводи і мікроелементи. А це якраз у точку для організму, що росте і розвивається! Клей­ковина пшеничних зерен зміц­нює м’язи — особливо це акту­ально для дітей, які займаються спортом. Мед, який традиційно додають у кутю, містить вели­ку кількість легкозасвоюваної глюкози — вона укріплює сер­цевий м’яз. Він також корис­ний для шлунка, поліпшує апе­тит у малого вередуна, в якого часом не можна запхнути й ложку страви. Користь грець­ких горіхів й ізюму, які дода­ють в кутю, для дітей просто неможливо переоцінити! Вони позитивно впливають на мозок, серце і печінку.

— Але не забувайте про де­які обмеження, — радить лікар Гуцуляк. — Не давайте дитині кутю на голодний шлунок. По­їдання великої кількості пше­ниці викликає здуття живота і дискомфорту. А ось смакові добавки куті — мед, горіхи та ізюм — абсолютно не скомп­рометували себе як їжа. Єди­не — ховайте подалі мед від алергіків.

На Святвечір їдять і боби. В них багато білка і вітамінів, вони захищають нервові клі­тини і запобігають нервовим розладам. Але боби посилюють газоутворення — всі мами по­винні пам’ятати про це.

На забудьте про рибу. В ній багато йоду і марганцю, необ­хідних для нормального обмі­ну речовин. Ще у рибі є ве­лика кількість фосфору. Без цього елемента, знаємо дуже добре, мозкові — ну ніяк. Більше рибки — кращі зна­ння у школяра!

Корисними є узвар і суше­ні яблука. Вони допомагають при закрепах. Також в узварі багато калію. Його радять при дисбактеріозах, шлунково-киш­кових негараздах і розхитано­му імунітеті.

Основне, каже лікар, пам’я­тати про користь цих продуктів для організму дитини не лише в різдвяний час, а й протягом усього року.

ПІСТ — НЕДИТЯЧА СПРАВА

Дієтолог Олександр Вороши­лов вважає, що піст — неди­тяча справа. І не тільки через особливий раціон.

— З погляду дієтолога-агноста, піст — це обмежене в часі вегетаріанство (чи веганство), — каже лікар. — З раціо­ну виводяться продукти тварин­ного походження. Та, оскільки частина амінокислот в організмі людини не синтезується (на від­міну від травоїдних тварин), ви­никає дефіцит білка. Зазвичай запас власних білків у дорос­лої людини дає їй змогу легко пережити цей період. Але коли витрата білків велика, що і спо­стерігається при інтенсивному рості в дітей — низький вміст білків у рослинних продуктах не компенсує цієї втрати. Тому природний хід подій може спо­вільнитись — ріст і формуван­ня дитини, видужування після хвороби тощо.

Зі слів лікаря, якщо все-таки через певні обставини дитині довелось перейти на веганство (той самий піст), для форму­вання її раціону треба виби­рати продукти, в яких більше рослинних білків. А їх різно­манітність зробить харчування повноцінним. Наприклад, при поєднанні сої, квасолі чи горо­ху з рисом, пшеничним борош­ном з кукурудзою білкова цін­ність страви збільшується.

— Все життя можуть посту­вати тільки люди, які виросли тілесно й духовно, — нагадує Олександр Павлович. — Зріла людина може сидіти на воді і хлібі роками. Дитина без шко­ди для її здоров’я — недовго. Можливо, місяць, але потім по­чнуться проблеми. Хочете, щоб дитина постувала? Читайте на­станови отців церкви: «Діти, хворі, виснажені, вагітні від по­сту звільняються». Піст — це не дієта для порятунку душі. Це тест на її здатність встояти пе­ред найслабкішим із бісів (біс черевоугодництва), в якому є вибір. З’їсти чи утриматись? Чи є вибір в ув’язненого, раба, же­брака? Нема вибору, нема свя­тості в поведінці. А в дитини вибір є? Цей тест — для дорос­лих. Випробовуючи себе, вони виховують себе і укріплюють­ся у вірі. Для дітей піст — це пам’ять про те, що тато з ма­мою змінювали своє життя, на­магаючись стати кращими. Але це приклад для наслідування в майбутньому.

МОВОЮ ЦИФР

МОЛОКО —  НАШЕ ВСЕ

Потреба в білку у дітей, особливо раннього віку, значно вища, ніж у дорос­лого. Діти від одного до семи років повинні отримувати на добу три – чоти­ри грами білка на кілограм ваги, в шкільному віці – від двох до трьох гра­мів (залежно від віку). Для порівняння: потреба дорослого в білках зазвичай становить 1,1 -1,3 гна кг маси тіла. В ранньому дитячому віці особливо цінні білки молочних продуктів. Вони містять весь комплекс незамінних амі­нокислот. Крім того, легко перетравлюються в шлунково-кишковому тракті ди­тини і добре засвоюються її організмом.

Оксана КОВТОНЮК, «Освіта України» № 93-94

Переглядів: 729 | Додав: GusevaL | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 2
1
2 natalija   [Матеріал]
"Так, а якже!" - упевнено скажуть одні батьки. "Ні, що ви!" - не менш упевнено заперечать інші. Підходи до дитячого харчування, точніше ставлення до самого процесу приймання їжі, у різних родинах дуже відрізняється.Одні мами й тата буквально "на вухах" стоять, розважаючи свою дитину, щоб упхнути хоча б ложечку, інші дотримуються принципу"зголодніє, сам попросить".Розповідати про те, як же правильно поводитися, буде неправильно, адже діти відрізняються своїм апетитом і саме отут слід шукати причину проблеми. На жаль, більшість батьків не розуміють, що якщо дитину змушувати "зїсти все до крихти", то нічого доброго з цього не вийде. Адже найчастіше малюки погано їдять не з вередливості або бажання зробити наперекір мамі й татові. Просто дитячий організм не сприймає ту їжу, яку пропонують, або її кількість занадто велика. Тому доцільно дотримувати деяких правил у годування дітей:
- будь - яка їжа повинна виглядати привабливаю і апетитно.
- намагайтеся годувати дитину різноманітно, але враховуйте її харчові уподобання. Адже дитячий організмздатен сам вибирати те, що йому потрібно.
- подавайте дитині позитивний приклад.Якщо дитину годувати окремо від усієї родини, тояк же вона побачить, що їжа - це задоволення й що тато або мама добре їдять?
- -не розважайте дитину під час їжі, але пропонуйте змагання:" Хтошвидше й акуратніше поїсть".
- не затягуйте час обіду.
- не сваріть дитину, якщо в неї відсутній апетит або вона не доїла.

1
1 natalija   [Матеріал]
Якщо дитина не хоче їсти, то чи примушувати її їсти?

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сентябрь

КРУНК