...
Славутицький ДНЗ №6
"КРУНК"
Вітаємо, Гость
Головна » 2012 » Травень » 30 » До Дня захисту дітей. "Уповноважений з прав дитини має бути незалежним", - Юрій Павленко.
9:00 AM
До Дня захисту дітей. "Уповноважений з прав дитини має бути незалежним", - Юрій Павленко.
 
 
  Уповноважений Президента України з прав дитини - Юрій Павленко

Біографія. Юрій Олексійович Павленко народився 20 березня 1975 року в Києві. Освіта вища повна, Українська Академія державного управління при Президентові України (1998), магістр державного управління; вища повна, спеціаліст, Київський університет ім. Т.Шевченка (1997), історик, викладач історії.

Кандидат філософських наук (2010). Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2008), Почесною грамотою Верховної Ради (2008). Заслужений працівник фізичної культури і спорту України (2008). Представник України у Виконавчій раді Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) (2005-2007). Почесний Голова Всеукраїнського Громадського Об’єднання «Служба захисту дітей». 1 ранг державного службовця. Народний депутат України IV, V, VI скликань.
 
 Сім’я: Одружений, дружина — Юлія Вікторівна Євсеєва, 1978 р.н. Удвох мають 2 синів.

Надаємо цікаве інтерв’ю з Юрієм Павленко кореспондента УКРІНФОРМ Олени Вигуляр. Вересень 2011 року.

З моменту створення в Україні інституту Уповноваженого Президента з прав дитини та призначення на цю посаду відомого політика та екс-міністра у справах сім'ї, молоді та спорту Юрія Павленка минув місяць. Про те, що було зроблено дитячим омбудсманом за цей період, а також про плани щодо реформування системи захисту прав дітей, перш за все, опіки над сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, кореспонденту УКРІНФОРМу розповів Юрій Павленко. 

 - Юріє Олексійовичу, коли Президент запропонував Вам обійняти посаду? Це стало несподіванкою чи ні?

 - Питання створення в нашій країні такого інституту було поставлене давно низкою громадських організацій. І я знаю, що деякі з них пропонували Президентові саме мою кандидатуру.

  Що стосується планів призначити мене, то я про це дізнався під час зустрічі з Главою держави. Тоді Віктор Янукович запропонував утворити цей інститут, зробити його впливовим, сформувати чітку концепцію діяльності та державної політики у сфері захисту прав дітей, їх законних інтересів.

 - Які конкретні завдання Президент вже поставив перед Вами? Що входить до обов'язків Уповноваженого?

 - Одразу хочу наголосити, що інститут Уповноваженого не підміняє жодну іншу інституцію, він не є органом виконавчої влади. Я маю кілька головних завдань: почути кожну дитину, права якої порушено, здійснити все необхідне для їх поновлення. Крім того, повинен вести моніторинг усіх дій та рішень центральних і місцевих органів влади, які стосуються прав дитини, аналізувати їх на відповідність законодавству, що торкається захисту прав дітей, контролювати те, наскільки виконується кожне рішення.

  Я також маю активно пропонувати зміни до законодавства та дій всіх без виключення органів влади стосовно інтересів дітей. Моя мета - зробити так, щоб інтереси кожної дитини стали одним з основних пріоритетів державної політики, щоб кожна дитина знала і вміла користуватися своїми правами.

 - Яким чином Ви можете почути дитину? Як інформація про проблеми конкретного хлопчика чи дівчинки може потрапити до Уповноваженого?

 - Дозвольте нагадати вимоги законодавства: всі, кому стало відомо про порушення прав дитини, зобов'язані про це повідомити компетентні органи. Тепер серед таких органів і Уповноважений Президента України з прав дитини. Я сподіваюся, що небайдужих до долі дитини людей в Україні чимало. Останній рік моєї діяльності в громадській організації є тому підтвердженням. Так досить часто до нас зверталися люди з повідомленнями про те, що дитина плаче у сусідній квартирі, про те, що батьки занадто суворо карають дитину за непослух, і ще про багато життєвих обставин, які можливо ще донедавна було неприйнято розголошувати.

  Для нас важливо почути не тільки і не стільки дорослих, а перш за все самих дітей: про себе, про друзів, загалом про проблеми свого покоління.

  Відповідно і джерела інформації мусять бути різними: від традиційних - офіційне письмове звернення до Уповноваженого - до неформального спілкування, наприклад, у соціальних мережах. Сподіваюсь, що протягом місяця почне працювати офіційний сайт Уповноваженого, на якому обов'язково буде сторінка звернень дітей до Уповноваженого. Крім того, з 12 вересня ми розпочнемо проводити постійні прийоми громадян як у Києві, так і під час візитів у регіони України.

  Безумовно ми сподіваємося і на співпрацю з засобами масової інформації. З одного боку на те, що журналісти якнайширше повідомлять дітям адресу і контактну інформацію Уповноваженого, а з іншого - будуть подавати про дітей якісні і професійні матеріали.

 - А чи вже зверталися до Вас батьки або представники дітей, які потребують допомоги?

 - Сьогодні у нас в роботі більш ніж п'ятдесят звернень, що надійшли від дітей та дорослих. По багатьом з них вже прийнято оперативні позитивні рішення. Та все ж сподіваюсь, що наші діти навчаться активніше звертатися до Уповноваженого, ми повинні сформувати довіру дітей до влади, сформувати бажання та вміння дітей вирішувати свої питання.

 - З якими проблемами звертаються?

 - Були звернення щодо непорозуміння, щодо конфліктної ситуації між дитячим будинком і районною адміністрацією. Були й ті, які стосувалися конфліктів органів влади та конкретної родини. Є цілий ряд звернень, що торкаються сімейних конфліктів з приводу дітей, які, до речі, є найскладнішими. Дуже складно вирішувати питання, коли батьки у з'ясування своїх стосунків втягують дітей, коли тато і мама не можуть "поділити" дитину. Складно тому, що вирішення цих питань лежить не в площині права, а в площині психології стосунків.

  Багато звернень зараз є стосовно житлових проблем. Чи не найскладнішими є звернення батьків, які в силу різних суб'єктивних і об'єктивних причин не можуть досягнути своїх "дорослих" прав, і звертаються до Уповноваженого з проханням забезпечити права дорослої особи, тому що вона має дітей. І замість звертання до суду або оскарження судового рішення, громадяни звертаються до Уповноваженого. В таких випадках, ми консультуємо як дорослим захистити їх права.

  Є низка звернень від дітей-сиріт, зокрема, тих, які навчаються у загальноосвітніх школах. Наприклад, щодо некоректності інформації, яку про них розповсюдили вчителі. До речі, дуже часто і медики,і педагоги навіть не чули про вимоги статті 10 Закону України "Про охорону дитинства", що розголошення певної інформації про дитину без згоди законного представника дитини забороняється.

  Нам поки що важко систематизувати усі ці звернення, оскільки апарат ще призначається. Фактично люди, які працюють зі мною з першого дня, допомагають за покликом душі.

 - Cкільки таких людей?

 - Указом Президента передбачено створення управління, яке налічує сім осіб. Складається воно з двох відділів.

  Зараз ми формуємо громадську консультативну раду. До її роботи Президент України запрошує всі громадські та правозахисні організації, які небайдужі до долі дітей. Ми розраховуємо на підтримку громадських діячів.

 - Давно Ви отримали приміщення в Адміністрації Президента?

 - Кабінет не є головним. Це все технічні питання. Важливо те, що у перший же день роботи мені вже поступали дзвінки, перші сигнали. До того ж, не на службовий, а на мобільний телефон.

 - На конкретні проблеми є відповідна реакція. А що, на Вашу думку, потрібно змінити у законодавчому полі, щоб поліпшити ситуацію у сфері захисту прав дітей загалом?

 - Я би сказав, що певні норми законодавства треба змінювати. Ми маємо разом з органами влади, виконавчої зокрема, провести аналіз законодавства, змінити його у частині посилення відповідальності за порушення прав дитини, зробити ці права більш захищеними.

  Та все ж дуже багато ще треба зробити, для того, щоб діючі вже норми досягли дітей, особливо щодо прав дитини в сім'ї. Так, наприклад, вже шість років в законодавстві є норма про заборону батькам фізично карати дітей. А 45 відсотків дітей стверджують, що батьки їх карають, простою мовою - б'ють. Навіть у громадських місцях ми бачимо батьків, які тусають дітей. І це проблема забезпечення прав дитини.

  Законодавство зобов'язує державні органи надавати родинам допомогу (не стільки фінансову, як соціально-психологічну) у виконанні батьківських обов'язків, та на практиці це, як правило, ініціювання судових розглядів про позбавлення батьківських прав або їх обмеження. Отже для досягнення цієї норми законодавства нам треба змінити філософію роботи державного службовця: змінити караючі підходи на бажання допомогти дитині не втратити батьківське піклування.

  Базовим документом для нас є рекомендації Комітету ООН з прав дитини, де висловлено 95 зауважень та пропозицій щодо України, тобто неефективних практик захисту прав дітей, недосконалості законодавства або його невідповідності Конвенції ООН про права дитини.

  Конвенція була ратифікована Україною у 1991 році, і набрала чинності 27 вересня того ж року. Вже двадцять років вона є частиною національного законодавства в нашій державі, але, на жаль, Україна все ще не належить до країн з високим рівнем гарантування прав дитини. Підкреслюю, не тільки у стосунках дитина-влада, а й в стосунках дитина-сім'я, дитина-суспільство.

  Кращого документу і більшого досвіду щодо прав дитини, ніж акумульований в ООН, немає. Очевидно, що ми беремо цей документ, але при цьому виходимо й з інших потреб, які бачимо зсередини. Їх не 95, а значно більше, але по кожній з них ми маємо дати відповідь законодавчу, нормативну, результативну.

 - Юріє Олексійовичу, якось Ви заявили, що готові у разі необхідності призупинити своє членство у партії "НашаУкраїна". Чи не вважаєте, що це може вплинути на Ваші відносини з однопартійцями?

 - Є рекомендації ООН, паризькі принципи, а також досвід інших країн світу, де посада Уповноваженого запроваджена, який свідчить, що мої колеги працюють максимально незалежно. Тому говорити про партійність чи про якісь інші моменти, які обмежують чи впливають на роботу дитячого омбудсмана, неприпустимо.

 - Чи були якісь у Вас розмови з цього приводу з керівництвом НУ або з Президентом?

 - Ніхто, і в першу чергу Президент, не ставив переді мною вимог щодо виходу або входу в ту чи іншу партію. Ні, навпаки. Основне завдання стосувалося професійності і результативності цього інституту, моєї роботи на цій посаді.

 - Але ж я питала й щодо ставлення Ваших однопартійців. Якою була їх реакція на призначення? 

 - Програмні засади всіх політичних партій утримують низку зобов'язань перед суспільством з питань поліпшення захисту дітей. Це один з напрямів програмної діяльності, який є практично ідентичним у всіх політичних сил. Пригадайте, за останні шість-сім років, всі законопроекти по дітям мали у Верховній Раді підтримку більше ніж 350-400 голосів. Отже, всі політичні сили зацікавлені в тому, щоб не зважаючи на складні політичні дискусії у суспільстві, діти найменше потерпали від проблем дорослого суспільства. З цих міркувань виходять і мої колеги, і мої однопартійці.

 - Як Ви вважає, чи буде підтримувати "Наша Україна" Ваші законодавчі ініціативи, які торкатимуться проблем дітей? 

 - Я розраховую у своїй роботі на підтримку всіх політичних сил, адже дитинство є поза політикою. Права дитини, захист її інтересів, можливість всебічного повноцінного розвитку кожної дитини є і завжди був загальнолюдським, загальнонаціональним пріоритетом, одним з ключових пунктів у програмі кожної політичної сили. Переконаний, незалежно від позиції партії та ставлення до мене особисто, підтримка моїм діям буде.

 - Чи вистачає Уповноваженому Президента з прав дитини сил та часу на власних дітей? 

 - По-іншому і бути не може, для моїх синів, я, перш за все, батько. Впевнений, що конфлікт між батьківством і професією мені вдасться мінімізувати. Так само як це роблять ще три мільйони громадян України, які, виховуючи власних дітей, щоденно виконують професійні обов'язки, пов'язані з захистом прав дитини на здоров'я, освіту, правовий захист, безпечні умови життя тощо. А загалом мої діти вже достатньо дорослі та розуміють мене.

 - Спасибі за інтерв'ю. 

 Олена Вигуляр, УКРІНФОРМ. 

Інформація з сайту presscenter.ukrinform.ua

Переглядів: 1366 | Додав: GusevaL | Рейтинг: 4.6/10
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сентябрь

КРУНК