...
Славутицький ДНЗ №6
"КРУНК"
Вітаємо, Гость
Головна » 2012 » Вересень » 19 » Соломія Крушельницька."Має всі дані, щоб стати окрасою навіть першорядної сцени. Обширної скалі, дзвінкий і дуже симпатичний звук голосу." .
12:52 PM
Соломія Крушельницька."Має всі дані, щоб стати окрасою навіть першорядної сцени. Обширної скалі, дзвінкий і дуже симпатичний звук голосу." .
 
   Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року у селі Білявинці, тепер Бучацького району Тернопільської області, у сім’ї священика. З 1878 року родина перебралася у село Біла недалеко від Тернополя, звідки вже нікуди не переїжджала.

  Основи музичної підготовки співачка отримала в Тернопільській гімназії, у якій здавала іспити екстерном. У 1883 році на Шевченківському концерті у Тернополі відбувся перший прилюдний виступ Соломії із хором товариства «Руська бесіда». 

У 1893 року закінчила Львівську консерваторію. Восени 1893 року поїхала вчитися до Італії, а з 1894 року виступала у Львівській опері, завойовуючи симпатії глядачів. 

  У другій половині 1890 року почались її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини, Чилі. 

  У 1920 році Крушельницька в зеніті слави залишає оперну сцену, виступивши в неапольському театрі в улюблених операх «Лорелея» і «Лоенгрін». Далі своє життя присвятила камерній концертній діяльності, пісні виконувала на 8 мовах. Здійснила турне Україною, Європою, Америкою. У 1929 році в Римі відбувся її останній гастрольний концерт. 

  У післявоєнний період С. Крушельницька стала професором Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка. У 1951 році їй присвоїли звання заслуженого діяча мистецтв УРСР. 

  Творчість Соломії Крушельницької (1872-1952) мала великий вплив на розвиток оперного мистецтва зламу ХІХ-ХХ ст. Славетній українській співачці й сьогодні відводиться вагоме місце в історій світової музичної культури. Від самого початку артистичної кар’єри цієї талановитої артистки авторитетні музичні критики постійно акцентували на своєрідності мистецького обличчя та винятковій обдарованості Соломії Крушельницької. «Вона володіла тою таємничою субстанцією, – писав італійський музикознавець Рінальдо Кортопассі, – яка розливаючись рікою, ніби зачаровує публіку і несе в собі присмак безсмертної слави».

  Основною складовою незвичайного успіху артистки, або ж, як зазначали музикознавці, «своєрідного феномену Соломії Крушельницької», крім природних голосових даних, став багатогранний драматичний талант, завдяки якому вона створила на оперній сцені багатьох країн світу незабутні музично-драматичні образи. У якій ролі не виступала б Крушельницька – а в репертуарі співачки було понад 50 головних оперних партій – вона ніколи не повторювала себе. Поринаючи у чарівний світ співу та гри, була кожного разу іншою до найдрібніших деталей. «Прекрасна Аїда, чарівна і натхненна Лорелея, принадна загадковою ботічеллівською красою Брунгільда (у «Валькірії», «Зігфріді» і «Загибелі богів»), сповнена величі Елізабетта (у «Дон Карлосі»), легка, ефірна і водночас скульптурна Адріана Лекуврер, ...Ізольда, що тремтить від пристрасті, не забуваючи однак, про гідність королеви, – в усіх цих образах Крушельницька була тією, про яких говорять «Велика актриса!» (італійський музикознавець Гвідо Маротті).

 Найбільша збірка документальних пам’яток, які розповідають про примадонну найславніших оперних театрів світу, зберігається у Музично-меморіальному музею Соломії Крушельницької у Львові. Життя та мистецька кар’єра артистки були тісно пов’язані зі столицею Галичини. Тут молода Соломія навчалася співу у консерваторії Галицького музичного товариства, у Львові відбувся її оперний дебют на сцені Міського театру Скарбека, сюди, будучи вже всесвітньо відомою співачкою, неодноразово приїжджала на гостинні виступи. У 1903 році співачка купила для своєї родини триповерхову кам’яницю, в якій минули й останні роки життя Соломії Крушельницької. Сьогодні тут, на другому поверсі, розташований музей, експозиційні зали якого пропонують захоплюючу мандрівку в чарівний світ мистецтва Великої Артистки.

  Померла співачка 16 листопада 1952 року. Поховали її у Львові на Личаківському кладовищі поруч з могилою Івана Франка.

 Детальніше тут і тут

Переглядів: 934 | Додав: Vika | Рейтинг: 5.0/7
Всього коментарів: 1
0
1 GusevaL   [Матеріал]
Кожен рік, відпочиваючи у Трускавці, маю щасливу можливість кілька разів відвідати Львівську оперу. Поки екскурсійне авто везе туристів до Львова, екскурсія, до речі, носить назву "Львів-театральний", екскурсоводи, а вони щоразу різні, із задоволенням розповідають історію життя прекрасної жінки і геніальної української оперної примадонни. Скільки болю, гіркоти і жалю звучить в їх словах, коли мова заходить про останні роки життя Соломії. Ну що ж поробиш, нічого не повернути і нічого не змінити. Залишається сподіватися, що вона зараз в раю. І їй там добре!

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сентябрь

КРУНК