...
Славутицький ДНЗ №6
"КРУНК"
Вітаємо, Гость
Головна » 2012 » Квітень » 9 » Віртуальний спеціальний проект (публікація 3). Заняття як основна форма цілісного розвитку зорової системи.
2:13 PM
Віртуальний спеціальний проект (публікація 3). Заняття як основна форма цілісного розвитку зорової системи.

   Зір представляє собою складну форму відображення навколишнього світу. Порушення зору - бідність в отриманні інформації і труднощі в регуляції поведінки в соціумі. Педагогам і батькам потрібно знати про те, що зорова патологія не впливає на пізнавальні здібності дитини. Ускладнюється лише сприйняття навколишнього світу. Сприйняття у слабозорих дітей уповільнене, фрагментарне, повнота огляду порушена, знижена спостережливість.
  Метою корекційно-освітньої роботи є всебічний розвиток дитини та підготовка її до школи. Вся робота вихователів спеціалізованих груп  в  нашому закладі ведеться відповідно до рекомендацій лікаря-офтальмолога Ганни Анатоліївни Голубцової  і тифлопедагога Акіменко Ірини Іванівни. Кожен вид діяльності, кожне заняття мають, крім загальноосвітніх завдань, корекційну спрямованість, що витікає зі спільного з тифлопедагогом  плану календарної роботи. Тифлопедагогу необхідно знати про дитину все: її рівень підготовки, здібності, можливості навчання, генетичні фактори, коло інтересів, соціальне оточення для того, щоб ефективно організувати навчально-виховну роботу. Крім того, необхідно з’ясувати діагноз зорового захворювання, структурно-функціональні порушення зорового аналізатора, психофізичні вторинні відхилення в її розвитку. Всі перераховані дані допомагають нам всебічно вивчити дитину і організувати корекційну спрямованість як навчально-виховного, так і корекційно-відновлювального процесів.
  Розвиток зорового сприйняття. Курс спеціальних корекційних занять тифлопедагога з розвитку зорового сприйняття складається з декількох етапів. На початковому етапі ми вчимо дітей фіксувати погляд на іграшці або предметі, виділяти їх, впізнавати серед інших; простежувати очима за їх рухом; виділяти основні зорові ознаки (колір, форма, величина). Поступово з розвитком зорових можливостей дітей ускладнюються завдання, які перед ними ставить тифлопедагог.
  Заняття з розвитку зорового сприйняття в дошкільників з косоокістю і амбліопією найтіснішим чином взаємозв'язане з лікувально-відновлювальним процесом. Так, на кожному етапі лікування дитини на корекційних заняттях нами використовується відповідний дидактичний матеріал, проводяться спеціальні ігри та вправи, що сприяють закріпленню результатів апаратного лікування . У період плеоптичного лікування включаємо в заняття ігри та вправи, що сприяють активізації діяльності амбліопічного ока. Так, пропонуємо дітям завдання, де їх вчать виділяти за допомогою зору колір, форму, величину предметів і зображень; завдання, пов'язані з обведенням по контуру через кальку, вправи з дрібною мозаїкою, конструктором і т.д 
  У період ортоптичного лікування з дітьми проводимо спеціальні вправи з підготовки до лікування на синоптофорі, вправи, що закріплюють результати лікування на цьому апараті. З цією метою дітей вчимо, наприклад, накладати одне зображення на інше, підбирати кольорове зображення до контурного або силуетного, точно поєднуючи їх.
  На етапі стереоскопічного лікування  проводимо  з дітьми ігри та вправи на зорове визначення величини предметів, їх віддаленості, відстані між ними і т.п. Наприклад, такі ігри, як «Розсортуй іграшки за величиною!», «Розклади за величиною геометричні фігури!», «Закоти  м'яч у ворота!», «Накинь кільце!», «Спіймай рибку!», «Влуч у мішень!», «Загони кульку в клітинку!» тощо.
  На заняттях з розвитку зорового сприйняття діти знайомляться з основними правилами охорони зору, починають розуміти необхідность носіння окулярів і лікування на апаратах.
  Найважливіше завдання – навчити малюків прийомам правильного використання своїм зором і надання їм допомоги по його збереженню. Так, вчимо дітей бути уважними при зоровому сприйманні іграшок, предметів і зображень; формуємо алгоритм  цього зорового сприйняття, вчимо уважно слухати словесні описи тифлопедагога і зіставляти з ними зорово сприйняті об'єкти, виробляємо у дітей узгоджені рухи очей і руки. Дітям даються також уявлення про те, що зорову інформацію про навколишній  світ необхідно доповнювати тією, яку можна отримати за допомогою слуху, запаху, рухово-тактильної чутливості.
  Необхідно відзначити роль словесної регуляції тифлопедагога у зоровому сприйнятті дітей. Ми направляємо розглядання дітьми іграшки або предмета за певним планом, послідовно коригуючи і активізуючи їх. З цією метою ставимо дітям питання, використовуючи словесні інструкції: " Як називається ця іграшка (предмет)?», « Якого кольору іграшка?», «Розглянь іграшку уважно», «Обведи поглядом контур іграшки», «Знайди очима частини цієї іграшки, назви їх »,    «Якої форми предмет?» і  т.д.
  Неодмінною умовою успішності роботи тифлопедагога з розвитку зорового сприйняття є активне включення в процес зорового обстеження  та словесного промовляння самих дітей.

Далі буде...

                                 Вчитель-дефектолог Ірина Іванівна Акименко.


                                          Шановні батьки! 

    Якщо ви знаєте про проблему зниженого зору у вашої дитини, не зволікайте! На базі ДНЗ № 6 "Крунк" щовівторка з 16 до 17 години безкоштовно діє консультаційний пункт для дітей з проблемами зору. 
Сім’я - це постійне і найближче оточення малюка, тому основним у вихованні є ставлення батьків до дефекту своєї дитини. Якщо ви серйозно стурбовані проблемою вашого синочка чи донечки, запрошуємо вас до нашого консультаційного пункту, а з травня цього року можна оформити дошкільника в спеціалізовану групу ДНЗ.

Переглядів: 687 | Додав: Vika | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 5
2
5 natalija   [Матеріал]
Дуже змістовна і цікава стаття. Дуже вдячна адміністрації закладу та Ірині Іванівні за допомогу і поради у лікуванні зору моєї дитини.

2
4 Лариса   [Матеріал]
Очень хорошо, что мой сын Егорка посещает тифлогруппу! Мне не приходится волноваться за зрение ребенка. smile

2
3 Miralissa   [Матеріал]
Чудово, що в нашому дитячому садку працюють справжні професіонали.

2
2 Tany   [Матеріал]
Дуже гарна та пізнавальна стаття.І я вважаю, чудово ,що в нашому закладі є можливість лікувати дітей і такі гарні працівники як Ірина Іванівна thumb

1
1 katy   [Матеріал]
Спасибі за змістовну інформацію,сама виховую дитину зі слабким зором і з нетерпінням чекатиму продовження публікації.
Також, хочу подякувати адміністрації закладу і особисто Ірині Іванівні за розуміння і допомогу у лікуванні зору моїй доньці.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сентябрь

КРУНК